Napisz do nas: kakanie.pl@gmail.com
  O nas
  Nasze plany
  Czy wierzę
  Wiedza czy wiara?
      Różnice między wiarą a wiedzą
  Problemy ludzi
  Podświadomość
      Czym jest podświadomość?
      Praca z podświadomością
      Różne światy ludzi
      Różne światy ludzi inaczej
  Nasze zasady
  Współpraca
  Nasi partnerzy
  Kontakt
  List do Putina po polsku
 Statystyki
Powrót do startu


Wiedza czy wiara?

    Od momentu, gdy człowiek zaczął mieć najpierw bardzo rzadko, potem coraz częściej drobne chwilki, następnie chwile, aż po długie godziny czas dla siebie, nie przeznaczony na walkę o życie, o przetrwanie, o jedzenie, o schronienie, w obronie potomstwa - czas ten począł wypełniać dziwnym zajęciem - myśleniem.
    Do tej pory cały czas musiał czuwać, by przeżyć, by przeżyły dzieci, by zdobyć dla rodziny i siebie pożywienie, by nie dać się zjeść. Po odkryciu ognia doszła troska o jego utrzymanie.
    Myślenie rozwijało umysł i pozwalało odkrywać świat nie tylko jako źródło pożywienia i schronienie, ale jako siedlisko innych istot.
    Myślenie jednakże powodowało to, że przybywało pytań, natomiast odpowiedzi znajdowano w o wiele mniejszym tempie i tylko na najprostsze pytania.
    W różnych społecznościach na różnym etapie rozwoju zaczęli pojawiać się ludzie, którzy sprytnie zauważyli, że osobnicy znający odpowiedzi na różne pytania są przez pozostałych traktowani inaczej, często z szacunkiem i bojaźnią.
    Od tego już tylko krok do odpowiadania na coraz trudniejsze pytania w sposób wieloznaczny, niejasny, sugerujący wiedzę, lecz niesprawdzalną.
    Kolejne kroki prowadzą do powstawania przekonań o istnieniu Istoty Wyższej, która zna odpowiedzi na każde pytanie, a pośrednikiem między społecznością a Istotą stawali się Mędrcy, w większości uzurpatorzy (najpierw szamani, później kapłani).
    Nietrudno wyobrazić sobie uznanie Istoty Wyższej za praprzyczynę wszystkiego.
    Tak w bardzo dużym skrócie i uproszczeniu prawdopodobnie powstawały wszelkie religie i wierzenia (teraz Istota Wyższa otrzymała imiona: Bóg, Jahwe, Allah, Zeus, Jowisz, Brahma, Budda, Kriszna itd.
    Dość często dla zagmatwania sprawy - (dla maluczkich dla zrozumienia) powoływano w imaginacji szarlatanów do istnienia różnego rodzaju bóstwa odpowiadające za rozmaite aspekty życia ludzkiego.
    Ten etap powołał do życia wierzenia i religie politeistyczne, w pewnym sensie dość racjonalne, szczególnie, że poszczególne bóstwa posiadając władzę w ograniczonym zakresie były bliższe słabej istocie ludzkiej.
    Powyższy opis dotyczy bardzo pierwotnych dziejów religii i wierzeń. Ponieważ rola pośrednika między społecznością i bóstwem lub bóstwami była dość intratnym zajęciem nie wymagającym wysiłku fizycznego, lecz dużego sprytu, inteligencji i bezczelności (w końcu sprzedawano wymysły jako PRAWDĘ), rozwój tej dziedziny działalności człowieka był jednym z przodujących, z czasem najważniejszym, wręcz uprawniającym pośredników do sprawowania władzy absolutnej.